• Jaki cel ma reklama - sprzedaż towaru, rebranding czy informacja o wprowadzeniu nowości na rynek?

  • Do kogo skierowane jest wideo promocyjne?

  • Jakie korzyści otrzymuje odbiorca?

  • Jak wysoki jest budżet?

  • Gdzie emitować film promocyjny?

Proszę o ofertę 

Jak zainteresować odbiorcę reklamy?

  1. pl
  2. en

Spot reklamowy

Skutkiem tego jest transformacja formy audiowizualnej oraz stylu opowiadania.

Rewolucja cyfrowa wprowadziła do użytku codziennego coraz więcej mediów oraz platform pozwalających na emisję contentu wideo oraz reklam, takich jak Youtube, Facebook, Instagram czy TikTok. Takie możliwości pozwalają dotrzeć do coraz szerszego grona odbiorców. Należy jednak pamiętać, że większa grupa, charakteryzuje się różnorodnością. Dlatego ważny jest odpowiedni styl komunikacji, który uzależniony jest od potrzeb i stylu życia odbiorcy oraz miejsca publikacji. Takie informację pozwolą na stworzenie opowieści, która trafi do potencjalnego klienta.

Spot reklamowy jak większość, form ruchomych obrazów przekazuje pewne treści w formie opowieści. Co za tym idzie, można podzielić go części - na wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie.

Konwencjonalna reklama telewizyjna często zrealizowana jest według przyjętego wzorca:

 

  • Jest problem trapiący bohatera

  • Z pomocą nadchodzi reklamowany produkt bądź usługa

  • Kryzys zostaje zażegnany, a aktor zapewnia opisuje promowaną rzecz w samych superlatywach. KONIEC

Ustosunkowanie się do tych kwestii pozwoli na przemyślane rozplanowanie przyszłej reklamy, ponieważ wszystkie powyższe czynniki wpływają na siebie. Chcąc sprzedać łożyska do deskorolki, komunikat powinien trafić do ludzi młodych z większych miast, którzy są w ciągłym ruchu, a ich głównym narzędziem komunikacji jest smartfon. Taka wiedza pozwala określić formę i miejsce emisji - powinny by to dynamiczne krótkie formy filmowe, publikowane na serwisach takich jak Youtube, Facebook i Instagram. Na tych platformach przyjętym formatem obrazu jest 1:1, 9:16. Dzięki tym informacjom, łatwiej określić budżet, warto na tym etapie skonsultować się z wykonawcą, który przedstawi najkorzystniejsze rozwiązania techniczne oraz kadrowe, aby realizacja produkcji reklamowej przebiegła sprawnie. W tym konkretnym wypadku budżet nie powinien być wysoki.
Mając już takie know-how trzeba określić jak powinien wyglądać i o czym opowiadać taki spot.

Stworzenie opowieści, na której skupi się odbiorca jest niezwykle trudne w dzisiejszym świecie. Przeciętny człowiek stale jest atakowany różnymi treściami audiowizualnymi. Dlatego niezwykle ważne jest solidne przygotowanie i zgromadzenie, jak największej ilości informacji o potencjalnym odbiorcy. Przy pisaniu scenariusza spotu reklamowego, warto znaleźć odpowiedzi na kilka istotnych pytań:

ikona

 Content marketing

Klasycznie spot, to krótki film reklamowy wyświetlany w telewizji jako przerwa między filmami, programami telewizyjnymi czy w ich trakcie. 

Spot zachęca widza do nabycia towaru, lub usług przedstawiając korzyści jakie wiążą się z reklamowaną rzeczą. Mogą to być lśniące włosy, dzięki nowemu szamponowi, jak i bezpieczeństwo rodziny, które zapewniają nowe opony. Trwa 30 sekund lub 15 sekund.

Współcześnie taka forma wideo promocji nie służy tylko do twardej “sprzedaży” oferowanych dóbr. Marketing ma też na celu budowanie świadomości marki, promocja nowej marki, rebranding istniejących firm, a nawet wpływa na zmianę nawyków konsumenta. Produkcja spotu reklamowego również przeszła ewolucję. Najnowsza technologia, zwłaszcza internet i smartfony, wymusiły zmianę sposobu nagrywania, długość filmu, jak i media, w których są emitowane.

 

Współcześnie odchodzi się już od tego schematu. Społeczeństwo jest nieustannie atakowane różnym contentem wideo, czy to w formie wspomnianych reklam telewizyjnych, w social mediach, czy to w formie banerów ulicznych. Niesłychanie trudno zainteresować potencjalnego klienta, a tym bardziej zatrzymać jego skupienie tradycyjną formą opowiadania. Jak temu zaradzić? Niezwykle istotny jest odpowiednio przeprowadzony research. Wiedza zdobyta w czasie badań pozwala na dokładne określenie potrzeb konsumenta, gdzie najczęściej przebywa, jakie portale przegląda i co za tym idzie jak skutecznie do niego dotrzeć ze swoim produktem. Dodatkowo warto pamiętać, że jeden spot reklamowy, nawet wysokobudżetowy, ze znanymi aktorami i emitowany każdym możliwym kanałem nie gwarantuje spodziewanych wyników. Lepszym sposobem jest dobrze przemyślana kampania i rozdzielenie kosztów i przygotowanie treści wideo wpisujące się formą w estetykę danego medium. Taka strategia pozwoli uniknąć bezowocnego przepalania budżetu. Jak zatem sprzedać te łożyska do deskorolki?

Istotne tutaj są potrzeby klienta. Warto jednak wiedzieć kto jest tym klientem. W przypadku łożysk do deskorolki są to najczęściej, dzieci i młodzież na utrzymaniu rodziców. Kupującym, więc jest dorosły, który chce zaspokoić oczekiwania dziecka. Taka wiedza pozwala na określenie dwóch grup docelowych, do których powinien zostać skierowany spot reklamowy oraz jakimi drogami dotrzeć do takiego widza. Oknem na świat młodych ludzi są współcześnie smartfony, laptopy, służące im do przeglądania social mediów. Korzystają z takich aplikacji jak, TikTok, Facebook, Instagram. Reklamy na tych platformach charakteryzują się wysoką dynamiką, krzykliwymi kolorami, należy również pamiętać, że często są oglądane bez dźwięku. W tym wypadku należałoby stworzyć kilka kilkusekundowych bardzo dynamicznych spotów wideo, w formacie 1:1 lub 9:16, ukazujących korzyści jakie za sobą niesie np. szybkość. Dorośli również korzystają z social mediów, jednak nie na taką skalę jak dzieci. W tym przypadku, warto pomyśleć o serwisach VOD, reklamach na Youtubie lub spocie telewizyjnym nagranym w standardowym formacie 16:9, z istotnymi dla tej grupy informacji np. zapewnienie o jakości materiału z jakich wykonany jest ten produkt, co gwarantuje bezpieczeństwo jeżdżącemu dziecku.

Powyższe przykłady mają jedynie zasygnalizować pewną koncepcję. Istnieją jeszcze takie formy, jak filmowe kolaże czy wideo memy.

Scenariusz przygotowany pora na zdjęcia!

Nie ma jednego pewnego eliksiru na bolączki działu marketingowego, po nocach wyrywającego sobie pukle włosów, w poszukiwaniu Świętego Graala, który przyniesie zwycięstwo w postaci gotowego briefu jeszcze przed deadlinem. Takich historii jest wiele, z takimi wyzwaniami mierzą się codziennie pracownicy branży reklamowej.

O czym należy pamiętać przygotowując wideo promocyjne?

człowiek oglada telewizor
zdjęcie ikon

+48 515 180 937

 - Creative Agency

działalność gospodarcza

jednoosobowa działalność gospodarcza

ewidencja działalności gospodarczej

jak obliczyć ratę leasingu

©2023 Studio Witoń